8D1-15F18SN
Mfr.Part #
8D1-15F18SN
Description
CONNECTOR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Number of Positions :
18
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
8D1-15F18SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D115F18SN Overview
8D115F18SN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115F18SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115F18SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER