8D1-15F18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D1-15F18PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Finish :
Nickel
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
18
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
8D1-15F18PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D115F18PN Overview
8D115F18PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D115F18PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D115F18PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER