8D1-13Z04PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8D1-13Z04PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
4
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
N (Normal)
Color :
Black
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
13-4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
8D1-13Z04PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
8D113Z04PN Overview
8D113Z04PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, 8D series
8D113Z04PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
8D113Z04PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER