80D103P025MB2DE3
Mfr.Part #
80D103P025MB2DE3
Description
CAP ALUM 10000UF 25V SNAP
80D
Polarity :
Polar
Ripple Current :
5.5A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
5.5A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Length :
30mm
26 Weeks
Contact Plating :
Tin
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm @ 120Hz
Capacitance :
10000µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated DC :
25V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
-10% +30%
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.2A @ 40kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
80D103P025MB2DE3
80D 10000μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 5.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In