79RC32K438-233BBI
Mfr.Part #
79RC32K438-233BBI
Package / Case
416-BGA
Description
IC MPU INTERPRISE 233MHZ 416BGA
Voltage - I/O :
3.3V
Ethernet :
10/100Mbps (2)
Package / Case :
416-BGA
Speed :
233MHz
Interprise™
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
79RC32K438-233BBI
MIPS32 Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 416-BGA
79RC32K438-233BBI Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 416-BGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around -40°C~85°C TA should be understood. This is part of the Interprise™ series. The CPU is powered by a MIPS32 core. There are DDR RAM controllers on this CPU. This microprocessor features I2C, PCI, SPI, UART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 3.3V. Using 79RC32 will help you find variants of the cpu microprocessor.