76-ST22-1/4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-ST22-1/4
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
28-SOIC (0.330, 8.38mm Width)
Datasheet
Download
Description
NON INS SPADE TERM 22-18G
Stock
689
In Stock :
689
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Spade Connectors
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Memory Organization :
8K x 8
Length - Ring Center to Termination :
Length - Overall :
0.630 (16.00mm)
Series :
Memory Interface :
Parallel
Approvals :
cUL
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Wire Strip Length :
0.2
Length - Termination :
Wire Size :
22-18awg
Technology :
SRAM - Asynchronous
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Type :
Volatile
Width - Outer Edges :
0.374 (9.50mm)
Wire Gauge :
18-22 AWG
Package / Case :
28-SOIC (0.330, 8.38mm Width)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Terminal Material :
Copper
Terminal Type :
Spade/Fork
Features :
Brazed Seam
Access Time :
70 ns
Material :
Tin Plated Copper
Package Quantity :
1
Material - Insulation :
Insulation :
Non-Insulated
Insulated :
No (Non-Insulated)
Package :
Tube
Contact Finish :
Electro-Tin
Termination :
Crimp
Memory Format :
SRAM
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Memory Size :
64Kbit
Base Product Number :
U6264
Contact Material :
Copper
Supplier Device Package :
28-SOP
Stud Size :
1/4
Insulation Diameter :
NTE Electronics
Write Cycle Time - Word, Page :
70ns
Wire Size (AWG) :
22 AWG, 21 AWG, 20 AWG, 19 AWG, 18 AWG
Color :
Tongue Inside Opening :
Datasheets
76-ST22-1/4
Introducing Spade Connectors NTE Electronics, Inc. 76-ST22-1/4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.330, 8.38mm Width), Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), 76-ST22-1/4 pinout, 76-ST22-1/4 datasheet PDF, 76-ST22-1/4 amp .Beyond Spade Connectors NTE Electronics, Inc. 76-ST22-1/4 ,we also offer 0191310019, 0191290045, 53240-2, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.