76-ST12-1/4
Mfr.Part #
76-ST12-1/4
Description
NON INS SPADE TERM 12-10G
Stock
680
In Stock :
680
Spade Connectors
Package Quantity :
1
Width - Outer Edges :
0.374 (9.50mm)
Insulation :
Non-Insulated
Termination :
Crimp
Features :
Brazed Seam
Contact Finish :
Electro-Tin
Approvals :
cUL
Package :
Bag
Insulated :
No (Non-Insulated)
Wire Gauge :
10-12 AWG
Insulation Diameter :
Stud Size :
1/4
Terminal Type :
Spade/Fork
Color :
Tongue Inside Opening :
Active
Terminal Material :
Copper
Wire Size (AWG) :
12 AWG, 11 AWG, 10 AWG
Material :
Tin Plated Copper
Material - Insulation :
NTE Electronics
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Wire Strip Length :
0.24
Wire Size :
12-10 AWG
Length - Termination :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Length - Overall :
0.736 (18.69mm)