76-ST12-08L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-ST12-08L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
NON INS SPADE TERM 12-10G 50 BAG
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Spade Connectors
Length - Ring Center to Termination :
Package :
Bag
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
0.736 (18.69mm)
Approvals :
cUL
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Terminal Type :
Spade/Fork
Wire Strip Length :
0.24
Color :
Features :
Brazed Seam
Stud Size :
Material :
Tin Plated Copper
NTE Electronics
Insulated :
Non-Insulated
Width - Outer Edges :
0.335 (8.51mm)
Contact Material :
Copper
Wire Size (AWG) :
12 AWG, 11 AWG, 10 AWG