76-ST16-10L
Mfr.Part #
76-ST16-10L
Description
NON INS SPADE TERM 16-14G 50 BAG
Stock
2
In Stock :
2
cUL
Material - Insulation :
Stud Size :
#10
Wire Strip Length :
0.2
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
10 Stud
Insulation Diameter :
Package Quantity :
50
Insulated :
No (Non-Insulated)
Terminal Material :
Copper
Series :
Non-Insulated
Contact Finish :
Electro-Tin
Length - Overall :
0.669 (17.00mm)
Base Product Number :
039431
Width - Outer Edges :
0.335 (8.51mm)
Wire Size :
16-14 AWG
Wire Size (AWG) :
16 AWG, 15 AWG, 14 AWG