76-HIMD16L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-HIMD16L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
HEAT SHRINK INS MALE DISC 50 BAG
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Tab Width :
0.250 (6.35mm)
Product Status :
Active
Wire Gauge :
14-16 AWG
Terminal Material :
Brass
Wire Size (AWG) :
16 AWG, 15 AWG, 14 AWG
Insulated :
Insulated
Features :
Package Quantity :
50
Insulation Diameter :
Gender :
Male
NTE Electronics
Contact Finish :
Electro-Tin
Series :
NEMA
Termination :
Crimp
Terminal Type :
Disconnect - Male
Material :
Tin Plated Brass
Color :
Blue
Tab Size :
0.25 x 0.032
Package :
Bag
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)
Length - Overall :
1.457 (37.00mm)