76-HIFD12L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
76-HIFD12L
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
HEAT SHRINK INS FEM DISC 50BAG
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Base Product Number :
Q-2M03O0
Length - Overall :
1.417 (36.00mm)
1st Connector Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Overall Impedance :
50 Ohms
Cable Type :
RG-316 DB
Color :
Copper
Terminal Type :
Disconnect - Female
Gender :
FEMALE
Product Status :
Active
Package :
Bag
1st Connector Mounting Type :
Panel Mount
Frequency - Max :
4 GHz
Series :
Wire Size (AWG) :
12 AWG, 11 AWG, 10 AWG
2nd Connector Mounting Feature :
Insulated :
Insulated
Length :
60.0 (1.5m) 5.0
1st Connector :
SMB Jack
Insulation Material :
Heat Shrinkable Tube
Contact Finish :
Electro-Tin
Wire Size :
12-10 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
Contact Material :
Brass
Tab Thickness :
0.032 (0.81mm)
1st Contact Gender :
Male
2nd Connector Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation Diameter :
NTE Electronics
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Package Quantity :
50
Style :
SMB to N-Type
2nd Connector :
N-Type Plug
Tab Width :
0.250 (6.35mm)