70G-OAC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
70G-OAC24
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
AC OUTPUT MODULE 3.5A
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
I/O Relay Modules
Product :
AC Output Modules
Turn-On Delay Time :
8.33 ms
Approvals :
CE, CSA, TUV, UL
Number of Poles :
Product Type :
I/O Modules
Features :
Hold Down Screw, Fused, Status LED(s)
Series :
70
Turn-Off Delay Time :
8.33 ms
Mounting Style :
Through Hole
Current - Input :
8mA
Terminal Type :
PC Pin
Feature :
Package / Case :
Module
Type :
AC Output Module
Input Type :
AC
Lead Free :
Exempt
Width :
55.88mm
Package :
Bulk
Base Product Number :
70G-O
Output Type :
AC
Product Category :
I/O Modules
Load Voltage (Max) :
140VAC
Number of Outputs :
Brand :
Grayhill
Depth :
11.7mm
Output Current :
3.5 A
Voltage - Input :
24VDC (18 ~ 32VDC)
Isolation :
4 kV
Resistance :
2.7kohm
Output Voltage :
120 V
Number of Channels :
Height :
55.9mm
Mounting :
Screw Mount
Termination Style :
Solder Pin
Operating Temperature Min Deg. C :
-40C
Pin Count :
4
I/O Isolation Voltage :
4000Vrms
Input Voltage :
120VAC(V)
Max Operating Temperature :
100°C
Power Dissipation :
1W
Max Input Current :
3A
RoHS :
Details
Subcategory :
Module Type :
Output Module
Input Current :
3.5 mA
Case Color :
Black
Current Rating :
3.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Agency Approvals :
CE/CSA/TUV/UL
Termination :
PC Pins
Turn On Delay Time :
Operating Temperature Max Deg. C :
100C
Load Voltage (Min) :
24VAC
Technology :
Solid State
Turn On Time :
Style :
G5
Approval Agency :
Color :
Black
Mount :
PCB, Screw, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
48.3mm
Product Status :
Active
Load Current (Max) :
3.5A(A)
Published :
2003
Current - Output :
0.03 ~ 3.5A
Voltage - Output :
24V~140VAC
Max Input Voltage :
32V
Schedule B :
8536509065, 8536509065/8536509065/8536509065/8536509065/8536509065
Throw Configuration :
SPST
Nominal Input Voltage (AC) :
120V
Turn Off Time :
Min Operating Temperature :
-40°C
Min Input Voltage :
18V
Number of Pins :
4
Grayhill
Datasheets
70G-OAC24
Grayhill, Inc. 70G-OAC24
70G-OAC24 datasheet pdf and I/O Relay Modules product details from Grayhill Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"