70G-IAC24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
70G-IAC24
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
AC INPUT MODULE 120V
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
I/O Relay Modules
Style :
G5
Max Input Voltage (AC) :
140V
Product Category :
I/O Modules
Brand :
Grayhill
Technology :
Solid State
Subcategory :
I/O Modules
Turn Off Time :
20ms
Product Status :
Active
Grayhill
Input Current :
8MA(mA)
Number of Outputs :
1
Pin Count :
5
Current - Input :
8mA
Termination :
PC Pins
Package :
Bulk
Mounting :
Screw Mount
Series :
70
Min Input Voltage (AC) :
90V
Product Type :
Package / Case :
Module
Throw Configuration :
SPST
Approval Agency :
CE, CSA, TUV, UL
RoHS :
Details
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
55.88mm
Current - Output :
10mA
Module Type :
Input Module
Operating Temperature Min Deg. C :
-40C
Input Voltage :
120VAC(V)
Resistance :
22kOhm
Features :
Hold Down Screw, Status LED(s)
Agency Approvals :
CE/CSA/TUV/UL
Voltage - Output :
24VDC
Feature :
Hold Down Screw, Status LED(s)
Published :
2000
Packaging :
Bulk
I/O Isolation Voltage :
4000Vrms
Input Type :
AC
Depth :
11.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage (Max) :
140VAC
Min Input Voltage :
90V
Turn On Delay Time :
20 ms
Input Voltage (Min) :
90VAC
Nominal Input Voltage (AC) :
120V
Mount :
PCB, Screw, Through Hole
Length :
48.3mm
Load Current (Max) :
50MA(A)
Max Input Voltage :
140V
Type :
AC Input Module
Max Operating Temperature :
100°C
Mounting Style :
Through Hole
Turn On Time :
Current Rating :
8mA
Height :
55.9mm
Base Product Number :
70G-I
Operating Temperature Max Deg. C :
100C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Type :
PC Pin
Number of Channels :
1
Number of Pins :
5
Color :
Yellow
Voltage - Input :
90 ~ 140VAC (120VAC Nom)
Min Operating Temperature :
-40°C
Turn-Off Delay Time :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
70G-IAC24
Grayhill, Inc. 70G-IAC24
70G-IAC24 datasheet pdf and I/O Relay Modules product details from Grayhill Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"