6TPE330MFL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6TPE330MFL
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Stock
734
In Stock :
734
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Height :
2.8mm
Terminal Shape :
J BEND
Leakage Current :
207.9μA
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
3.1A
Polarity :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
10 %
Voltage :
6.3V
Voltage - Rated DC :
6.3V
Type :
Molded
Terminal Finish :
Palladium/Gold (Pd/Au)
Depth :
4.3mm
Series :
POSCAP™ TPE
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.1
Case Code (Imperial) :
2917
Case Code (Metric) :
7343
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
330µF
Manufacturer Size Code :
D3L
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
6TPE330MFL
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 6TPE330MFL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2917 (7343 Metric), Voltage:6.3V, Type:Molded, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, 6TPE330MFL pinout, 6TPE330MFL datasheet PDF, 6TPE330MFL amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 6TPE330MFL ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.