6THB330M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6THB330M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
7.3mm
Depth :
4.3mm
Ripple Current :
3000mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
6.3V
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
HTS Code :
Tan Delta :
0.1
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
5 (48 Hours)
Leakage Current :
0.2079mA
JESD-609 Code :
e4
Series :
POSCAP™ TH
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.154 3.90mm
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Manufacturer Size Code :
D4
Polarity :
POLARIZED
Dissipation Factor :
10 %
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
J BEND
Height :
3.8mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Surface Mount
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Finish :
Palladium/Gold (Pd/Au)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Capacitance :
330µF