6SVPS120M
Mfr.Part #
6SVPS120M
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
Leakage Current :
0.3mA
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Length :
7.3mm
Lead Free :
Lead Free
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
OS-CON™, SVPS
Size Code :
Ripple Current @ High Frequency :
2.57A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Width :
6.6mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current :
128.5mA
Tan Delta :
0.12
Capacitance :
120μF
Published :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
128.5mA @ 120Hz
Datasheets
6SVPS120M
Panasonic 6SVPS120M
120μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 22mOhm OS-CON™, SVPS Surface Mount Polymer General Purpose