6SVP120MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6SVP120MV
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Published :
2009
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
6
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ High Frequency :
2.78A @ 100kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Terminal Shape :
Flat
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm
Ripple Current :
2.78A
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Voltage :
6.3V
Diameter :
6.3mm
Tan Delta :
0.12
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
120μF
Pbfree Code :
yes
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Life (Hours) :
2000 hours
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Length :
7.3mm
Leakage Current :
151μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Series :
OS-CON™, SVP
Type :
Polymer
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
5.9mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
12 %
Ripple Current (AC) :
2.78A
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current @ Low Frequency :
139mA @ 120Hz
Datasheets
6SVP120MV
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 6SVP120MV from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:6, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:6.3V, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Polymer, Number of Terminations:2, 6SVP120MV pinout, 6SVP120MV datasheet PDF, 6SVP120MV amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 6SVP120MV ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 6SVP120MV
120μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Cut Tape (CT) 17mOhm OS-CON™, SVP Surface Mount Polymer General Purpose