68S103ZBHCE
Mfr.Part #
68S103ZBHCE
Description
CAP CER 10000PF 2KV Y5V RADIAL
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
10000pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Straight
Voltage - Rated :
2000V 2kV
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Straight
Tolerance :
-20% +80%
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Pitch :
7.493mm
Datasheets
68S103ZBHCE
KYOCERA AVX 68S103ZBHCE
10000pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
68S103ZBHCE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -40°C.This coefficient equals Y5V F indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
68S103ZBHCE Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm