68S103SCHCK
Mfr.Part #
68S103SCHCK
Description
CAP CER 10000PF 2KV Y5V RADIAL
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
2kV
Terminal Pitch :
10mm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
-20% +50%
Y5V F
Custom Capabilities :
E,X,W Lead Forming Available On Request
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Series :
68S( DIA - H )
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Capacitance :
10000pF
Diameter :
11mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
Y5V
JESD-609 Code :
e3
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Style :
Straight
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Ammo Pack
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Length :
5mm
Datasheets
68S103SCHCK
KYOCERA AVX 68S103SCHCK
68S( DIA - H ) 10000pF Ceramic Capacitor -20% +50% Y5V F 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
68S103SCHCK Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.433Dia 11.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5V F.Ceramic capacitor runs on voltage of 2kV - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
68S103SCHCK Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV