68S103SAHCA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
68S103SAHCA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 2KV Y5V RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
-20% +50%
Published :
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
11mm
Terminal Pitch :
5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Packing Method :
Cardboard
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Length :
5mm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
68S( DIA - H )
Temperature Coefficient :
Y5V F
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Custom Capabilities :
E,X,W Lead Forming Available On Request
Capacitance :
10000pF
Datasheets
68S103SAHCA
KYOCERA AVX 68S103SAHCA
68S( DIA - H ) 10000pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor -20% +50% Y5V F 0.433Dia 11.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
68S103SAHCA Overview
A program's size/dimension is 0.433Dia 11.00mm for this device.Its coefficient is Y5V F and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
68S103SAHCA Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm