67C4033-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67C4033-10N
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Package / Case
20-DIP
Datasheet
Download
Description
FIFO, 64X5, ASYNCHRONOUS
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
FIFOs Memory
Product Status :
Active
Qualification Status :
COMMERCIAL
Terminal Pitch :
1.27 mm
Pin Count :
20
Retransmit Capability :
No
Package Shape :
Square
Output Enable :
yes
Terminal Position :
QUAD
JESD-30 Code :
S-PQCC-J20
Width :
8.9662 mm
Parallel/Serial :
Parallel
Terminal Form :
J BEND
Function :
ASYNCHRONOUS
Base Product Number :
67C4033
Memory Width :
5
Rochester Electronics LLC
Voltage - Supply :
4.5 V ~ 5.5 V
Seated Height-Max :
4.57 mm
Current - Supply (Max) :
35mA
Package :
Bulk
Organization :
64X5
Memory Density :
320 bit
Number of Functions :
1
Series :
Length :
8.9662 mm
Mounting Type :
Through Hole
Bus Directional :
Uni-Directional
Programmable Flags Support :
No
Supplier Device Package :
20-PDIP
Cycle Time :
100 ns
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Access Time :
FWFT Support :
Data Rate :
10MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Memory Size :
64 x 5
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V