67C401-15NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67C401-15NL
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Package / Case
20-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
FIFO, 64X4, ASYNCHRONOUS
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
FIFOs Memory
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
J BEND
Parallel/Serial :
Parallel
Supplier Device Package :
20-PLCC (9x9)
Function :
ASYNCHRONOUS
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Expansion Type :
Depth, Width
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Package / Case :
20-LCC (J-Lead)
Programmable Flags Support :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Memory Size :
64 x 4
Series :
Number of Functions :
1
Output Enable :
No
Base Product Number :
67C401
ECCN Code :
EAR99
Package :
Bulk
Width :
8.9662 mm
Package Shape :
Square
Memory Width :
4
Rochester Electronics LLC
JESD-30 Code :
S-PQCC-J20
Terminal Pitch :
1.27 mm
Product Status :
Active
Number of Terminals :
20
FWFT Support :
Bus Directional :
Uni-Directional
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Retransmit Capability :
HTS Code :
Number of Words :
64 words
Reach Compliance Code :
Unknown
Cycle Time :
66.67 ns
Pin Count :
20
Memory Density :
256 bit
Data Rate :
15MHz
Length :
8.9662 mm
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
QUAD
Technology :
CMOS
Voltage - Supply :
4.5 V ~ 5.5 V
Seated Height-Max :
4.57 mm
Current - Supply (Max) :
45mA