67C4013-15N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67C4013-15N
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Package / Case
20-DIP
Datasheet
Download
Description
FIFO, 64X4, ASYNCHRONOUS
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
FIFOs Memory
Memory Width :
4
Qualification Status :
COMMERCIAL
Base Product Number :
67C4013
Parallel/Serial :
Parallel
Pin Count :
20
Package / Case :
20-DIP
Memory Size :
64 x 4
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Expansion Type :
Depth, Width
Rochester Electronics LLC
Supplier Device Package :
20-PDIP
Number of Words :
64 words
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
FWFT Support :
No
Cycle Time :
66.67 ns
Data Rate :
15MHz
Voltage - Supply :
4.5 V ~ 5.5 V
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminals :
20
Retransmit Capability :
No
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
Series :
Terminal Position :
Dual
Organization :
64X4
Seated Height-Max :
5.08 mm
Access Time :
Length :
26.035 mm
Width :
7.62 mm
Temperature Grade :
COMMERCIAL
RoHS :
Non-Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Bus Directional :
Uni-Directional
Programmable Flags Support :
Terminal Pitch :
2.54 mm
Package :
Bulk
Technology :
CMOS
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V
Output Enable :
Package Shape :
RECTANGULAR
Current - Supply (Max) :
45mA