672D108H012DS2C
Mfr.Part #
672D108H012DS2C
Description
CAP ALUM 1000UF 12V RADIAL
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
1000µF
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
12V
Voltage - Rated :
12V
Height Seated (Max) :
1.720 43.70mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Length :
42.5mm
Tolerance :
100%
Factory Lead Time :
49 Weeks
Datasheets
672D108H012DS2C
Vishay / Sprague 672D108H012DS2C
672D 1000μF Capacitor 100% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can