672D107F020CG5D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
672D107F020CG5D
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20V RADIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current :
490mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
-10% +50%
Ripple Current @ Low Frequency :
490mA @ 120Hz
Length :
28mm
Ripple Current @ High Frequency :
700mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Operating Temperature :
105°C
Impedance :
350mOhms
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
20V
Series :
672D
Capacitance :
100μF
Polarity :
Polar
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
20V
Termination :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.25Ohm @ 120Hz
Datasheets
672D107F020CG5D
Vishay / Sprague 672D107F020CG5D
672D 100μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 490mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can