67096-015LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67096-015LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HSG 15POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Friction Lock
Published :
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
15
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Series :
Relimate
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
67096-015LF
1 Rows Bulk 15 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Relimate
67096-015LF Overview
67096-015LF Features
Relimate series
67096-015LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
67096-015LF Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM