67094-015LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67094-015LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.5MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Relimate
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Square
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Overall Contact Length :
0.386 9.80mm
Current Rating (Amps) :
2A DC
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.276 7.00mm
Connector Type :
Header
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.173 4.40mm
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Style :
Board to Cable/Wire
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Number of Positions :
15
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
67094-015LF
Relimate Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 15-Position Board to Cable/Wire 0.276 7.00mm Height