67094-010LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67094-010LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Series :
Relimate
Contact Material :
Brass
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Dielectric Withstanding Voltage :
750VDC V
Terminal Pitch :
2.5mm
MIL Conformance :
No
Mount :
Through Hole
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Length - Mating :
0.173 4.40mm
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Connector Type :
Header
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
2A DC
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Insulation Color :
Black
Body Breadth :
0.228 inch
Filter Feature :
No
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-25°C~85°C
IEC Conformance :
Insulation Height :
0.276 7.00mm
Mixed Contacts :
Durability :
20 Cycles
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
1
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Contact Shape :
Square
DIN Conformance :
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Plating Thickness :
79μin
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Overall Contact Length :
0.386 9.80mm
Number Of PCB Rows :
1
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL
JESD-609 Code :
e3
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
Tin
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
Through Hole
Body Depth :
0.276 inch
Datasheets
67094-010LF
Relimate Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 10-Position Board to Cable/Wire 0.276 7.00mm Height