6.3MS5220MEFC8X5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6.3MS5220MEFC8X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
MS5
Lead Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
220μF
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
144mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
120mA
Life (Hours) :
1000 hours
Height :
5mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
6.3MS5220MEFC8X5
Rubycon 6.3MS5220MEFC8X5
MS5 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can