6.3MH722MEFC4X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6.3MH722MEFC4X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
MH7
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Diameter :
4mm
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Height :
7mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
1.4986mm
Capacitance :
22µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
51mA @ 10kHz
Ripple Current :
34mA
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Pitch :
1.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Datasheets
6.3MH722MEFC4X7
Rubycon 6.3MH722MEFC4X7
MH7 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can