5CSEMA2U23A7N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5CSEMA2U23A7N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
672-FBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 700MHZ 672UBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Length :
23mm
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Width :
23mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
672
Surface Mount :
yes
Package / Case :
672-FBGA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Architecture :
MCU, FPGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Inputs :
145
Terminal Position :
BOTTOM
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Number of Outputs :
145
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Power Supplies :
1.11.2/3.32.5V
Height Seated (Max) :
1.85mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Supply Voltage :
1.1V
Speed :
700MHz
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of I/O :
MCU - 181, FPGA - 145
Terminal Form :
Ball
RAM Size :
64KB
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Pitch :
0.8mm
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Logic Cells :
Primary Attributes :
FPGA - 25K Logic Elements
Series :
Automotive, AEC-Q100, Cyclone® V SE
Datasheets
5CSEMA2U23A7N
Altera (Intel) 5CSEMA2U23A7N
672 Terminations -40°C~125°C TJ System On Chip Automotive, AEC-Q100, Cyclone® V SE Series MCU - 181, FPGA - 145 I/O 1.1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is integrated into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 672-FBGA.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Automotive, AEC-Q100, Cyclone® V SE is the series in which this system on chip SoC falls under.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be -40°C~125°C TJ.This SoC security combines FPGA - 25K Logic Elements, an important feature to keep in mind.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.MCU - 181, FPGA - 145 I/Os are available in this SoC part.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 1.1V.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 1.13V because it is considered unsafe for the application.If it has at least a 1.07V volt power supply, it can work fine.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.In total, there are 672 terminations, so system on a chip is really aided by this.There is the option to have 145 outputs on this SoC chip.As far as power supplies are concerned, system on chip requires 1.11.2/3.32.5V.Inputs are available on the SoC chip in the number of 145.There are 25000 logic cells in the logic system on chips.