5CSEBA2U19C6N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5CSEBA2U19C6N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
484-FBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 925MHZ 484UBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Primary Attributes :
FPGA - 25K Logic Elements
Architecture :
MCU, FPGA
Number of Outputs :
66
Number of I/O :
MCU - 151, FPGA - 66
Series :
Cyclone® V SE
Base Part Number :
5CSEBA2
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Supply Voltage :
1.1V
Published :
Number of Terminations :
484
Length :
19mm
Number of Inputs :
66
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
1.9mm
Number of Logic Cells :
RAM Size :
64KB
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Power Supplies :
1.11.2/3.32.5V
Speed :
925MHz
Width :
19mm
Packaging :
Tray
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Factory Lead Time :
8 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Position :
BOTTOM
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Package / Case :
484-FBGA
Terminal Pitch :
0.8mm
Surface Mount :
yes
Datasheets
5CSEBA2U19C6N
Altera (Intel) 5CSEBA2U19C6N
484 Terminations 0°C~85°C TJ 5CSEBA2 System On Chip Cyclone® V SE Series MCU - 151, FPGA - 66 I/O 1.1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is embedded in this SoC.It has been assigned a package 484-FBGA by its manufacturer for this system on a chip.This SoC chip is equipped with 64KB RAM and guarantees reliable performance to the user.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.Cyclone® V SE is the series number of this system on chip SoC.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of 0°C~85°C TJ on a regular basis.This SoC security combines FPGA - 25K Logic Elements and that is something to note.This SoC system on a chip has been designed in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of MCU - 151, FPGA - 66 I/Os in total.A power supply with a 1.1V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 1.13V.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 1.07V.The configuration of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be adapted to meet the needs of different design projects.As a result, there are 484 terminations in total, which does really benefit system on a chip.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 66 outputs.In order to use system on chip, you will need a power supply of 1.11.2/3.32.5V.This SoC chip is equipped with 66 inputs for the user to choose from.The logic system on chips contain 25000 logic cells.5CSEBA2 can help you find system on chips with similar specs and purposes.