5CSEBA2U19C7SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5CSEBA2U19C7SN
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
484-FBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 800MHZ 484UBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Series :
Cyclone® V SE
RoHS Status :
RoHS Compliant
RAM Size :
64KB
Core Processor :
Single ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Number of Terminations :
484
Height Seated (Max) :
1.9mm
Length :
19mm
Supply Voltage :
1.1V
Number of Logic Cells :
Terminal Pitch :
0.8mm
Terminal Position :
BOTTOM
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
S-PBGA-B484
Architecture :
MCU, FPGA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Number of Inputs :
66
Package / Case :
484-FBGA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Outputs :
66
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
Width :
19mm
Number of I/O :
MCU - 151, FPGA - 66
Factory Lead Time :
8 Weeks
Primary Attributes :
FPGA - 25K Logic Elements
Terminal Form :
Ball
Speed :
800MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Supplies :
1.11.2/3.32.5V
Datasheets
5CSEBA2U19C7SN
Altera (Intel) 5CSEBA2U19C7SN
484 Terminations 0°C~85°C TJ System On Chip Cyclone® V SE Series MCU - 151, FPGA - 66 I/O 1.1V
This SoC is built on Single ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Single ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 484-FBGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 64KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the Cyclone® V SE series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at 0°C~85°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 25K Logic Elements together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of MCU - 151, FPGA - 66 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 1.1V voltage.In the SoCs wireless, high voltages above 1.13V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 1.07V of power.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.The system on a chip uses 484 terminations in total.In order for this SoC chip to work properly, you can have 66 outputs.This system on chip SoC requires 1.11.2/3.32.5V power supply at all.The SoC chip is equipped with 66 inputs.In logic system on chips, there are 25000 logic cells.