515D105M100JA6AE3
Mfr.Part #
515D105M100JA6AE3
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
Ripple Current :
21mA
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
1μF
Series :
515D
Terminal Pitch :
2mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
42mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
Polar
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
2.0066mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
5mm
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.004mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
11mm
Published :
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.08
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
515D105M100JA6AE3
Vishay / Sprague 515D105M100JA6AE3
515D 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 21mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can