500D685M250DC2A
Mfr.Part #
500D685M250DC2A
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 250V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Axial
Package / Case :
Axial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.374Diax0.807L 9.50mmx20.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
20.4978mm
Series :
500D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tolerance :
±20%
Capacitance :
6.8μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
500D685M250DC2A
Vishay / Sprague 500D685M250DC2A
500D 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.374Diax0.807L 9.50mmx20.50mm -40°C~85°C Axial, Can