4TPG220M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4TPG220M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 1411
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.4mm
Depth :
2.8mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Series :
POSCAP™ TPG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Voltage :
4V
Length :
3.5mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Additional Feature :
RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
Ripple Current :
1A
Type :
Molded
Tan Delta :
0.1
Capacitance :
220μF
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Voltage - Rated DC :
4V
Leakage Current :
88μA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Manufacturer Size Code :
B15G
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
10 %
Datasheets
4TPG220M
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 4TPG220M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1411 (3528 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Voltage:4V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Molded, 4TPG220M pinout, 4TPG220M datasheet PDF, 4TPG220M amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 4TPG220M ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.