4TCE220MF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4TCE220MF
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Manufacturer Size Code :
D2E
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
POSCAP™ TC
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Capacitance :
220μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm