4SXB100M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4SXB100M
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Leakage Current :
0.016mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Ripple Current (AC) :
3A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
100μF
Case Code (Metric) :
Series :
PC-CON, SXB
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Ripple Current :
3A
Tan Delta :
0.1
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
REACH SVHC :
No SVHC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm
Height :
1.9mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
4V
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Type :
Polymer
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Datasheets
4SXB100M
Rubycon 4SXB100M
100μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Cut Tape (CT) 13mOhm PC-CON, SXB Surface Mount Polymer General Purpose