476UVG025MFE
Mfr.Part #
476UVG025MFE
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 25V SMD
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.6A
Type :
Polymer
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Series :
UVG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
47μF
Factory Lead Time :
22 Weeks
Applications :
Decoupling
Life (Hours) :
2000 hours
Polarity :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
1.6A @ 120kHz
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
476UVG025MFE
Cornell Dubilier Electronics 476UVG025MFE
47μF ±20% Radial, Can - SMD 0.413 10.50mm Bulk 45mOhm UVG Surface Mount Polymer Decoupling