476ULG020MFF
Mfr.Part #
476ULG020MFF
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V T/H
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
Tolerance :
20%
Capacitance :
47μF
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
1.952A
Height Seated (Max) :
9.017mm
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
20V
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
Lead Pitch :
3.5052mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.23Ohm
Datasheets
476ULG020MFF
Cornell Dubilier Electronics 476ULG020MFF
47μF 20% Radial 9.017mm Bulk 4.23Ohm