4300-002LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4300-002LF
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP FEEDTHRU 200V AXIAL
Stock
495
In Stock :
495
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Feed Through Capacitors
Physical Dimension :
D3.96XL2.79 (mm)/D0.156XL0.11 (inch)
Size / Dimension :
0.156Diax0.110L 3.96mmx2.79mm
Additional Feature :
C-TYPE CIRCUIT
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Current Rating :
5A
Published :
2005
Max Voltage Rating (DC) :
300V
Voltage :
300V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
200V
Number of Functions :
1
Mount :
Solder
Capacitance :
1.2nF
Rated Current :
5A
Insertion Loss :
20dB @ 100MHz
Series :
4300
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
3.9624mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Height :
2.794mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance-Min :
10000MOhm
Datasheets
4300-002LF
Introducing Feed Through Capacitors CTS Corporation 4300-002LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:Axial, 4300-002LF pinout, 4300-002LF datasheet PDF, 4300-002LF amp .Beyond Feed Through Capacitors CTS Corporation 4300-002LF ,we also offer NFM18CC222R1C3D, NFM18CC471R1C3D, NFM18CC101R1C3D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.