420BXW100MEFC18X30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
420BXW100MEFC18X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
1.755A @ 100kHz
Diameter :
18mm
Voltage - Rated DC :
420V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
780mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
BXW
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current :
780mA
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
100μF
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
Rubycon 420BXW100MEFC18X30
BXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 780mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can