420B1V0420
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
420B1V0420
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 4POS 4.2MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Conductors :
ONE
Contact Material :
Brass
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Natural
Contact Finish - Mating :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
4
Pitch - Mating :
0.165 4.20mm
Feature :
Board Lock
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Style :
Board to Cable/Wire
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
9A
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Square
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Reliability :
COMMERCIAL
Body Length or Diameter :
0.709 inch
Mounting Type :
Through Hole
Number Of PCB Rows :
1
Fastening Type :
Locking Ramp
Reference Standard :
UL
Insulation Height :
0.504 12.80mm
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
600V
Number of Rows :
1
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Additional Feature :
RoHS Compliant
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Mount :
Through Hole
Datasheets
420B1V0420
1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 4-Position Board to Cable/Wire 0.504 12.80mm Height
420B1V0420 Overview
420B1V0420 Features
420B1V0420 Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
420B1V0420 Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100