35TQC15MYF
Mfr.Part #
35TQC15MYF
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 15UF 35V 2917
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Ripple Current :
900mA
Lead Free :
Lead Free
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
POSCAP™ TQC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Type :
Molded
Length :
7.3mm
Tan Delta :
0.1
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
35V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Size / Dimension :
0.287Diax0.169L 7.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Case Code (Metric) :
Capacitance :
15μF
Published :
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Case Code (Imperial) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100kHz
Leakage Current :
0.0525mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
4.3mm
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C