35ML47MEFC8X5
Mfr.Part #
35ML47MEFC8X5
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Lead Pitch :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
80mA
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated AC :
35V
Series :
ML
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Published :
Capacitance :
47μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
120mA @ 10kHz
ROHS3 Compliant
Height :
5mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
3000 hours
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current (AC) :
80mA
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Leakage Current :
3μA
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
450 µm
Voltage :
35V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.2
Diameter :
8mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
35ML47MEFC8X5
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 35ML47MEFC8X5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Voltage:35V, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, 35ML47MEFC8X5 pinout, 35ML47MEFC8X5 datasheet PDF, 35ML47MEFC8X5 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 35ML47MEFC8X5 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rubycon 35ML47MEFC8X5
ML 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 80mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can