35ML10MEFCT54X7
Mfr.Part #
35ML10MEFCT54X7
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
35V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Ripple Current :
28mA
Life (Hours) :
5000 hours
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Lead Pitch :
1.4986mm
Published :
2015
Capacitance :
10μF
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
42mA @ 10kHz
Series :
ML
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
35ML10MEFCT54X7
Rubycon 35ML10MEFCT54X7
ML 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 28mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can