35ML39MEFCT56.3X7
Mfr.Part #
35ML39MEFCT56.3X7
Description
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
114mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
76mA
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
76mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
ML
Capacitance :
39μF
Life (Hours) :
5000 hours
Datasheets
35ML39MEFCT56.3X7
Rubycon 35ML39MEFCT56.3X7
ML 39μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 76mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can