35F-35F50+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35F-35F50+
Manufacturer
Mini-Circuits
Description
ADAPTER 3.5MM-F/3.5MM-F ROHS
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Adapters
Center Gender :
Female to Female
Impedance :
50Ohm
Mounting Style :
Bulkhead
Product Status :
Active
Base Product Number :
Series :
Body Material :
Stainless Steel
Orientation :
Straight
Brand :
Product Type :
RF Adapters - In Series
Style :
Straight
Includes :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Conversion Type :
Same Series
Center Contact Plating :
RoHS :
Details
Dielectric Material :
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Center Contact Material :
Adapter Series :
3.5mm to 3.5mm
Body Finish :
Ingress Protection :
Insertion Loss :
Convert To (Adapter End) :
3.5mm Jack, Female Socket
Mounting Feature :
Frequency - Max :
18 GHz
Adapter Type :
Jack to Jack
Package :
Bag
Mating Cycles :
Product Category :
RF Adapters - In Series
Subcategory :
RF Adapters
Fastening Type :
Threaded, Threaded
RF Series :
3.5 mm
Convert From (Adapter End) :
3.5mm Jack, Female Socket
Features :
Frequency Range :
DC to 34 GHz
Datasheets
35F-35F50+
Mini-Circuits 35F-35F50+
Threaded, Threaded 50Ohm - -55°C ~ 100°C
35F-35F50+ Overview
35F-35F50+ Features
- series
35F-35F50+ Applications
There are a lot of Mini-Circuits
35F-35F50+ Coaxial Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ADAPTER SMA-M RP / SMA-M ROHS
    ADPTR N-M/N-M 50-OHM DC-6GHZ
    ADPTR N-M/N-M 50-OHM DC-18GHZ
    ADPTR NF/NF4H DC-9GHZ
    DC BLOCK / N F / N M / ROHS
Catalog related products
  • RF Solutions
    CONN ADAPT SMA JACK TO BNC PLUG
  • Pomona Electronics
    CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50 OHM
  • Cinch Connectivity Solutions
    CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK
  • Linx Technologies
    CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA
  • Amphenol RF
    CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM