338LBB080M2BH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
338LBB080M2BH
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Series :
LBB
Lead Pitch :
10.0076mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
3.16A @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
80V
Polarization :
Polar
Ripple Current :
3.16A
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
3000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
3300µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
80V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
5.28mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75.36mOhm @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
22 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
3.95A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Datasheets
338LBB080M2BH
Cornell Dubilier Electronics 338LBB080M2BH
LBB 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.16A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In