338LBB063M2CD
Mfr.Part #
338LBB063M2CD
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75.36mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Leakage Current :
4.158mA
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
63V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Capacitance :
3300µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.64A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.3A @ 10kHz
Series :
LBB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.15
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
2.64A
Tolerance :
±20%
Datasheets
338LBB063M2CD
Cornell Dubilier Electronics 338LBB063M2CD
LBB 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.64A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In